Strona Główna  |  Materiały do pobrania |  Mapa strony |  Kontakt

POETYCKIE WIECZORY BOHEMY - ODSŁONA 12, ŻYRARDÓW, 15.11.2012, Cafe Bar Bohema

CAFE BAR BOHEMA

We czwartek, 15.11.2012, odbył się Poetycki Wieczór Bohemy, będący kontynuacją tradycji Poetyckich Wieczorów Performera. Tym razem Monika Adach gościła w „Bohemie” („Resursa”) powieściopisarkę, pianistkę i dziennikarkę, Agnieszkę Lis, która podczas spotkania - prowadził je, jak zawsze, Jerzy Paruszewski: inicjator i organizator wszystkich imprez z tej serii - zaprezentowała się w pierwszej z wymienionych ról (chociaż o długiej współpracy z czasopismami muzycznymi na pewno wiele ciekawego też mogłaby opowiedzieć). Karierę literacką zaczynała od cyklu piętnastu bajek dla dzieci „Przygody Pana Parasola” (była wtedy mamą czterolatka i raził ją brak książek dla tej grupy wiekowej). „PPP” wygrały ogólnopolski konkurs „Na Dobrą Powieść”, ogłoszony przez wydawnictwo „Drzewo Laurowe” - dzięki temu cykl ukazał się w formie e-booka. Warto dodać, że autorka systematycznie czyta te bajki dzieciom w zaprzyjaźnionym przedszkolu.

W 2010 r. Wydawnictwo Replika (drukiem w antologii „Rozkoszne”) nagrodziło jej opowiadanie „Płomień cedru” (w konkursie na najlepsze kobiece opowiadanie erotyczne), a ponadto, w 2011 r. (odpowiednio w styczniu i wrześniu) opublikowała w Replice powieści obyczajowe: „Jutro będzie normalnie” i „Samotność we dwoje” - te trzy książki można było zakupić podczas PWB i niektórzy z obecnych taką szansę wykorzystali.

Autorka oraz prowadzący spotkanie przeczytali zebranym kilka jej opowiadań, po czym wywiązała się dyskusja. Agnieszka Lis zdobyła sobie duże uznanie zarówno błyskotliwymi wypowiedziami, jak i głębią przemyśleń w nich zawartych.

Z „Wolnego mikrofonu dla wszystkich, którzy wiersze piszą” skorzystało kilka osób (wśród nich uczestnicy Żyrardowskich Wieczorów Literackich: Ryszard Pindor i Paweł Garnecki). Losowanie nagrody przeprowadziła Marianna Białecka - szczęście dopisało Urszuli Pergał: otrzymała (mając prawo wyboru) książkę Ewy Stachniak „Katarzyna Wielka - Gra o władzę”. Zaznaczmy, że Urszula Pergał swój występ okrasiła wykonaniem popularnej piosenki Hanki Ordonówny. Drugą książkę, którą (podobnie jak pierwszą) ufundował Grzegorz Obłękowski, Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa: „Jacqueline Kennedy - Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym” wygrał w „Turnieju jednego pytania” Jarosław Iżycki (nb. wcześniej przedstawił własny wiersz w ramach „Wolnego mikrofonu”). Po tak miłym wieczorze pozostały wspomnienia - i oczekiwanie na następne...

Jerzy Paruszewski

Zapowiedzi

CAFE BAR BOHEMA CAFE BAR BOHEMA Fot.: Jerzy Paruszewski

CAFE BAR BOHEMA CAFE BAR BOHEMA

CAFE BAR BOHEMA

Relacja

CAFE BAR BOHEMA ŻYCIE ŻYRARDOWA, 15.01.2013

Fotorelacja