Strona Główna  |  Materiały do pobrania |  Mapa strony |  Kontakt

Narodowe Czytanie H. Sienkiewicza

06.09.2014  |  Gminna Biblioteka Publiczna w Mysiadle

Relacja

Narodowe Czytanie przechodzi już powoli do historii. Dwa lata temu cała Polska czytała Adama Mickiewicza, we wrześniu zeszłego roku wspólnie delektowaliśmy się „Zemstą“ Aleksandra Fredry, zaś w sobotę 6 września 2014 r. z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wzięliśmy do rąk trylogię Henryka Sienkiewicza.

Choć obszerne dzieło spędzało do tej pory sen z powiek wielu uczniom, udowodniliśmy wspólnie, że jego czytanie może okazać się wyjątkową przyjemnością. Narodowe Czytanie trylogii Sienkiewicza, w które zaangażowała się również Gmina Lesznowola miało miejsce w Centrum Integracji Społecznej w Magdalence. Dzięki sprawnej organizacji i współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej wraz z Radą Sołectwa Magdalenka udało się umilić sobotnie popołudnie czytelnikom i gościom z terenu całej gminy. Po oficjalnym powitaniu wygłoszonym przez panią dyrektor biblioteki Danutę Bucholc i przeczytaniu listu od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, goście mieli okazję zapoznać się z wystawą medalierstwa pana Rafała Detynieckiego dotyczącą postaci samego Henryka Sienkiewicza oraz obejrzeć wiekowe czasopisma i książki udostępnione na tę okazję przez pana Krzysztofa Chmielarczyka. Zanim jednak przeszliśmy do czytania właściwej treści trylogii, biografię pisarza przybliżył aktywny czytelnik i wieloletni przyjaciel biblioteki pan Marian Granowicz.

Przyszedł czas na rozpoczęcie Narodowego Czytania. W Centrum Integracji społecznej, w sali zaaranżowanej tak, by goście poczuli klimat sienkiewiczowskiego dzieła, pierwsze strony trylogii przeczytała pani wójt Gminy Lesznowola, pani Maria Jolanta Batycka-Wąsik. Dalsze przygody Skrzetuskiego, Wołodyjowskiego i Kmicica przybliżył nam pan Krzysztof Chmielarczyk. Następnie wysłuchaliśmy trzech utworów z okresu epoki XVII wieku, które wykonał chór UTW „OKTAWA“. Nie da się jednak ukryć, że nie samą książką człowiek żyje, a warto również ukoić inne zmysły. Dlatego też w przerwie pomiędzy czytaniem goście udali się na słodki poczęstunek, który umilała grająca w tle muzyka filmowa z „Ogniem i Mieczem“. Po przerwie kolejną część trylogii rozpoczęła pani Agnieszka Lis, lokalna pisarka i mieszkanka Gminy Lesznowola. W czytanie dzieła chętnie włączyli się również goście jak oraz pracownicy biblioteki.

Na koniec przemiłego spotkania wszyscy zgromadzeni wspólnie z chórem „OKTAWA“ zaśpiewali kultowy utwór „Hej Sokoły“.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak chętnie zaangażowali się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania trylogii Henryka Sienkiewicza i spędzili z nami wyjątkowo przyjemne sobotnie popołudnie. Do zobaczenia za rok!


Fotorelacja