Strona Główna  |  Materiały do pobrania |  Mapa strony |  Kontakt

Festiwal Literatury Kobiet "Pióro i Pazur" Siedlce 2015

17.10.2015  |  Siedlce

Festiwal Literatury Kobiecej - Siedlce 2015

Zakończyło się już spotkanie, na którym ilość pisarek na metr kwadratowy przekroczyło najśmielsze normy. Były dyskusje, wspólne gotowanie i rozdanie nagród. Przede wszystkim zaś była świetna atmosfera - ludzie pióra tego dnia razem rozmawiali i się bawili, aż do później nocy. Było twórczo, zabawnie, konstruktywnie. Wszystko dzięki organizatorkom pod czujnym okiem Marioli Zaczyńskiej.

Adrianna Michalewska na www.granice.pl tak opisuje to spotkanie:

Festiwal w Siedlcach to sprzyjająca sztuce atmosfera, święto literatury, fenomen na niesamowitą skalę, sojusz władz, sponsorów i ludzi kultury. Wyjątkowe miejsce i wyjątkowi ludzie.

Bernadetta Darska, przewodnicząca jury, doktor habilitowany literaturoznawstwa

W Siedlcach po raz czwarty spotkały się polskie pisarki, które mają ambicję zwrócenia uwagi na coraz lepszą polską literaturę kobiecą, często niesłusznie pomijaną, lub traktowaną z przymrużeniem oka.
Na festiwal zgłoszono 106 książek, nadesłanych przez 25 wydawnictw.
Kluczowym problemem, który zdominował rozważania zaproszonych twórców było pytanie, czym jest literatura kobiet?

Autorzy uznali, że pojęcia literatura kobiet i literatura kobieca są wymienne, w pewnym sensie się uzupełniają i można je traktować zastępczo, a jedyną miarą wspólną dla literatury kobiecej, jak i literatury kobiet, jest to, że mamy do czynienia z literaturą popularną.

Spotkanie podsumowała Hanna Cygler, która apelowała o zachowanie różnorodności w gatunkach i nie ujednolicanie ich, a także o unikanie gotowych recept na idealną powieść, bowiem piękno literatury popularnej polega na tym, że obejmuje ona wiele form, które są skierowane do niezwykle szerokiego grona czytelniczek i czytelników, których potrzeby są bardzo zróżnicowane, a jedynym wyznacznikiem powinna być tu jakość słowa i umiejętność konstruowania fabuły, która trafia w potrzeby czytelników.

Rozdanie nagród odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Gościem wieczoru była Maria Czubaszek.

Tak mówiono o tym Festiwalu w RDC:

http://www.rdc.pl/podcast/strefa-kultury-podsumowanie-festiwalu-literatury-kobiet/

A Ewa Formella tak pięknie opisała festiwal:

http://ksiazkiidy.blox.pl/2015/10/FESTIWAL-LITERATURY-KOBIET-PIORO-I-PAZUR-2015.html

Z kolei Anna Lubon na swoim opiniotwórczym blogu tak komentuje Festiwal:

http://cudkultury.pl/festiwal-literatury-kobiet/